Historie

Historie

Škola byla založena v roce 1958 jako učiliště Průmyslových staveb Brno. Po celou dobu své existence si zachovávala charakter stavebního učiliště. Těžištěm její činnosti byla a stále je příprava mládeže na povolání ve stavebnictví a strojnictví. Významným mezníkem pro další rozvoj školy bylo její přestěhování do nově vybudovaného areálu v Brně – Bosonohách v roce 1980. Díky tomu se škola stala jedním z hlavních subjektů učňovského školství v regionu Brno i v regionech okolních. K 1.7.2010 došlo v rámci optimalizace sítě středních škol ve městě Brně a okolí ke sloučení se SOŠ a SOU nábytkářským Rosice. V důsledku sloučení se rozšířila vzdělávací nabídky školy zejména o dřevařské obory.

Z nabízených oborů je pro potřeby brněnského regionu nepostradatelná především výuka oborů zedník, zedník-obkladač, kominík, tesař, klempíř pro stavební výrobu, pokrývač a mechanik plynových zařízení. Obory tesař, klempíř pro stavební výrobu, pokrývač, mechanik plynových zařízení a kominík vyučuje naše škola jako jediná v Brně. Při výuce velmi úzce spolupracuje s Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů ČR, Cechem obkladačů ČR, Cechem topenářů a instalatérů ČR, Cechem pro zateplování budov ČR, Cechem kominíků ČR, Společenstvem kominíku ČR a Společenstvem kominických mistrů Moravy a Slezska. Rozšíření vzdělávací nabídky o umělecké dřevařské obory vedlo ke zvýšení atraktivity nabídky. O studium těchto oborů je mezi absolventy základních škol a jejich rodiči tradičně zájem.

Komplexní areál školy je vybaven vším potřebným pro výuku stavebních, strojnických a dřevařských oborů i pro všestranné vyžití žáků ve volném čase. Součástí areálu jsou prostory pro teoretické vyučování s odbornými učebnami a učebnami výpočetní techniky, kompletně vybavené dílny pro odborný výcvik, moderní výukové centrum pro výuku oborů klempíř pro stavební výrobu, pokrývač a tesař, domov mládeže s jídelnou a výdejnou stravy a komplex hřišť pro sportovní vyžití (kopaná, volejbal, nohejbal, košíková, tenis, badminton, florbal, kulečník). K výuce i samostatnému studiu slouží studovny, knihovna a vysokorychlostní WiFi připojení k internetu přístupné celý den žákům školy a ubytovaným na domově mládeže. Komplexností svého vybavení a soustředěním do jednoho místa má areál výlučné postavení v celém brněnském regionu.

Areál školy se nachází v klidném prostředí na předměstí Brna, které je tradičním centrem průmyslu, kultury a školství. Je přitom lehce dopravně dostupný ze středu města i ostatních městských částí. Škola vždy byla přirozeným spádovým centrem pro zájemce o studium z brněnského regionu i regionů okolních. V poslední době na naší škole studují především žáci z celého Brna a jeho okolí. Podíl žáků ze vzdálenějších regionů se v rámci současného trendu neustále snižuje.

Pro naši činnost v blízké budoucnosti jsme si stanovili následující cíle:

Příprava žáků v primárních stavebních, strojnických a dřevařských oborech, jejichž absolventů je na trhu práce v brněnském regionu a okolí nedostatek.

Zkvalitnění materiálně technického a personálního zabezpečení výuky oborů ve stavebnictví, strojnictví a dřevařství, realizace vybraných investičních záměrů.

Vytvoření nedělitelného celku, ve kterém se prolíná hlavní vzdělávací nabídka s nabídkou celoživotního vzdělávání dospělých.

Propojení vzdělávacího systému školy s trhem práce a s okolním prostředím.

Vybudování Regionálního informačně vzdělávacího střediska Jihomoravského kraje pro volbu povolání v rámci školy.

Postupná přeměna školy v Centrum celoživotního vzdělávání.

Rozšíření spolupráce se školami v zahraničí v rámci projektu Do světa, Česko-rakouského projektu, Programu Leonardo da Vinci atd.

Zavádění nových trendů ve výuce vyučovaných oborů a při přípravě k výkonu stavebních, strojnických a dřevařských profesí v rámci projektů OPVK.

Rozšíření nabídky vzdělávacích příležitostí pro žáky ze sociálně slabšího prostředí, žáky se slabšími výsledky vzdělávání a se specifickými poruchami učení.

Posílení ekologické výchovy žáků.

Výchova žáků k poctivosti, zručnosti a řemeslné hrdosti charakterizující budoucí řemeslníky, mistry i ostatní pracovníky.

Při naší činnosti jsme nuceni se vyrovnávat i s celou řadou těžkostí souvisejících s denním provozem školy. Patří mezi ně především nedostatek finančních prostředků na nákup potřebné didaktické techniky, na údržbu, opravy a rekonstrukce atd.. Přes veškeré obtíže jsme však i v budoucnu připraveni udělat vše pro to, aby naši absolventi byli kvalitně připraveni a byli schopni se uplatnit na trhu pracovních sil a v odborné praxi.

Jihomoravský kraj Aktivní projekty